Odszywanie Przetartych brzegów rękawów

By kamcia Posted in Bez kategorii /

Przetartych brzegów rękawów w marynarkach, kurtkach i płaszczach nie cerujemy ani nie obrzucamy na okrętkę, gdyż taka reperacja szpeci odzież i jest nietrwała. Naprawiamy natomiast przez odszycie listwą (plisą) w następujący sposób (rys. 14). Odpruwamy w dole rękawa podszewkę, a następnie obręb. Rozpruwamy 15 cm w górę szew rękawa. Czyścimy z kurzu i odprasowu-jemy obręb. Po wyprasowaniu przecinamy obręb rękawa wzdłuż przetarcia. Jeśli odcięty kawałek materiału nadaje się do odszycia, przyfastrygowujemy i przyszywamy go równo, wsuwając przetarcie w środek szwu. Jeśli odcięty obręb jest zniszczony, należy odszyć rękaw kawałkiem zapadowego materiału. Po odszyciu dołu rozpra-sowujemy szew, a następnie zeszywamy bok rękawa; zeszyty bok również rozprasowujemy. Jeśli podszewka od rękawów jest przetarta, należy ją w ten sam sposób zreperować.

Po odszyciu i rozprasowaniu szwów podkładamy dół rękawa. Zaf astry go wu jemy odszycie w kancie tak, żeby plisa była niewidoczna. Zaprasowujemy założenie i podszywamy lekko obręb rękawa od lewej strony. Przyszywamy podszewkę i prasujemy.

Jeśli przetarcie w dole rękawa jest szersze, konieczne jest także  szersze (głębsze) odszycie plisą. Tym samym skróci się nam rękaw i może się okazać, że jest za krótki np. o 2 cm. W tym wypadku odcinamy przetarty obręb, odszywamy tak samo plisą, ale po roz-prasowaniu szwu i zeszyciu bocznego rękawa, podłużamy dół do poprzedniej długości rękawa, wysuwając wypustkę o potrzebną długość. Podkładamy dół rękawa i fastrygujemy w kancie obręb, prasujemy. W miejscu zeszycia listwy z rękawem możemy przestęb-nować, aby dół rękawa wyglądał starannie wykończony (stębnówka wykonana np. większym ściegiem przykryje odszycie i będzie elementem zdobniczym). Podszewkę w rękawach odszywamy w dole, tak jak omówiono poprzednio i podszywamy.

Leave a Reply